sobota 17. května 2014

Dojem z knihy: Móda v ulicích protektorátu (Miroslava Burianová)

Vydalo: Nakladatelství Grada, 2013

Anotace: Ani v době všeobecného nedostatku a přídělového systému v období Portektorátu Čechy a Morava (1939-1945) se ženy nevzdaly touhy po elegantním slušivém oděvu. Doba přinesla nové úsporné střihy, kombinování a přešívání. Na jedné straně ženy obdivovaly v biografech velké plesové toalety a luxusní kožešiny na hvězdách stříbrného plátna, na straně druhé byly oděvy podřízeny přídělovému systému a zboží na černém trhu nebylo pro běžného obyvatele dostupné. Graficky přitažlivá publikace ukazuje jak se proměňovala módní linie, jak řešili výrobci i ženy nedostatek materiálu, ale i k jakým příležitostem se nejrůznější oděvy oblékaly. Co nosil státní prezident Emil Hácha a členové vlády, v čem se na plese objevily Lída Baarová a Adina Mandlová, ale i jak vypadaly pracovní šaty prodavačky či sportovní oděv. Kniha se čtivou formou věnuje každodenní realitě života v protektorátu, obsahuje dosud nepublikované pamětí osobností i reprodukce z dobových společenských časopisů. Móda je vizuální téma, kter é pouze v kombinaci s dobovými fotografiemi, fotografiemi sbírkových předmětů, reklamou, ale hlavně vynikajícími dobovými módními kresbami umožní čtenářům udělat si konkrétní představu o eleganci, kterou období protektorátu navazovalo na první republiku.


Pokud vás zajímá období protektorátu (a to nejen z módního hlediska), určitě neprohloupíte, pokud si tuto knihu přečtete. Mne totiž navnadila a teď mám chuť se koukat na filmy pro pamětníky, přečíst si životopisy prezidenta Háchy i hvězd stříbrného plátna a vyrazit do města koupit si klobouk. Nejlépe s vycpaným ptáčkem. :-)

A i v případě, že vás toto období příliš nezajímá, bych vám knihu doporučila, jelikož je čtivá a období protektorátu je velmi zajímavé, i když dosti děsivé. Na jedné straně všudypřítomnost války a nedostatku čehokoli, na druhé straně touha žen se i přesto líbit. Doba šetření, kombinování, přešívání, černých trhů i germanizace. Možná si pak uvědomíte, jakou cenu má kvalitní oděv anebo si prostě alespoň nakrémujete boty. :-)

Kniha je rozdělena do několika kapitol a podkapitol, podle druhů oděvu nebo podle příležitostí, na které se daný oděv hodil.

Je napsána poutavým stylem, a i když jsem se občas ztrácela v záplavě tvídu, persiánu či gabardénu, nebylo to nic, co by mě odrazovalo.

Navíc je kniha doplněna mnoha dobovými fotografiemi.


Zde moje nejoblíbenější fotografie z celé knihy. Prezident Hácha v konzervativních trikotových plavkách v roce 1940 (str.137). (Přítel říká, že to musí být fotomontáž :-D)
Mimochodem o prezidentu Háchovi jsem si konečně mohla udělat obrázek. Víte co, ve škole se druhá světová válka probírá na konci posledního ročníku, kdy už to nikoho nezajímá. :-)
A nejspíše si přečtu ještě něco dalšího o něm, jelikož mě jeho osoba zaujala.

Na knize se mi také líbilo, že u mnoha exponátů je napsán i jejich příběh.

Například tyto šaty do tanečních nosila majitelka po skončení války do obnovených tanečních kurzů v místní sokolovně, a protože žila v západních Čechách, chodila v nich tančit hlavně s americkými vojáky. V té době jí bylo 19 let a látku na šaty její rodina získala výměnou za husu (str.190).

Ach... Miluju příběhy. :-)

A chcete říct vtip?
"Herec N. N. dával představení pro říšskou branou moc. Vyšel na jeviště s vysoce zdviženou pravicí. Obrovský čtvrthodinový potlesk. Když se hluk utišil, připojil herec ke svému gestu poznámku: "Takhle vysoko skáče můj pes, když přijdu z divadla domů." Dostal za to měsíc. Když se zase dostal k divadlu, vyšel zase na jeviště, ruku ještě výše. Zase potlesk. "A takhle vysoko skákal náš Azor, když jsem se vrátil." připojil herec N.N." (str.168)Tuhle knihu jsem si zamilovala. Je vážně skvělá a doufám, že brzy přibude i do mé vlastní knihovničky. :-)


4 komentáře:

 1. Moc pěkná recenze. Koukala jsem po knize nedávno a říkala si, že bych asi byla zklamaná, ale očividně si ji naopak musím hodit na seznam. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že tě nezklame. Je vážně krásná, čtivá a inspirativní :-)

   Vymazat
 2. Krásná recenze, opravdu se Ti povedla! :) A ty fotky jsou opravdu zajímavé :)

  OdpovědětVymazat

Každý komentář mě potěší. Odpovídám se zpožděním. Mějte strpení. <3