neděle 12. října 2014

6 důvodů, proč číst české knihy

Když Filip z Magician´s Book napsal článek České (ne)znamená hned špatné, nedalo mi to a musím se k tomu nějak vyjádřit. A tak jsem se rozhodla sepsat seznam několika českých knih, na které nikdy nezapomenu.

1. MLUVITI PRAVDU - JOSEF FORMÁNEK
Patří k mým nejoblíbenějším knihám. Chystám se ji číst podruhé (tak doufám, že se mi stále bude líbit).

Čím si mě získala: 
Dopisem mámě na str. 249. Jediná věc, kterou jsem si kdy v knize založila (když už, tak si dělám poznámky na papír).
Ale miluji celou tu knihu. Je malá a tlustá. Roztomilá. Navíc ji mám s věnováním. Formánek je sympaťák. Máme něco společného.
Kašlu na to, jdu se na ni vrhnout teď :-P


2. PAMĚTI MOJÍ BABIČCE - PETRA HŮLOVÁ
Tuhle knihu jsme museli číst na VŠ povinně (protože k nám Petra přišla na diskuzi). A ať už teď píše jakkoli, tahle kniha je pro mě prostě kouzelná.

Čím si mě získala: 
Těžko se to vysvětluje, ale když jsem knihu četla, celý děj se mi odehrával před očima jako černobílý film. Podruhé jsem knihu četla po mém návratu z Mongolska a bylo to, jako by se v tom černobílém filmu začaly rozvíjet barevné květy, takže jsem ten příběh už pak vnímala v barvách. Nikdy jindy se mi to nestalo a myslím, že už se mi to ani nikdy nestane. :-)


3. VALHALA - FRANTIŠEK NOVOTNÝ
Valhalu mám sice ještě rozečtenou, ale i přesto si ji sem troufnu zařadit. Sice spojení severské mytologie se světovými válkami mi přišlo trochu divoké, ale teď už vím, že se není čeho bát. :-)

Čím si mě získala: 
První kapitolou! To bylo něco tak úžasného, skvělého a naprosto báječného! Vážně si nepamatuji, kdy jsem četla naposledy něco, co mě tak dostalo do kolen. Epičtější než epické! Fakt! Zahořela jsem spolu s hlavním hrdinou. ;-)


4. VELKÁ KNIHA ČŮRÁNÍ - JAKUB PLACHÝ
Co si budeme nalhávat, tohle dílko je spíše pro pobavení. Ale člověk nemůže být vždycky jen seriózní, ne?

Čím si mě získala: 
Když jsem viděla video, ve kterém Jakub Plachý tuto svou knihu představoval, smála jsem se až jsem se smíchy málem počůrala (ne, dělám si srandu, chtěla jsem to mít tématický, ale smála jsem se fakt hodně). Jednou si plánuju knihovničku na záchod. A myslím, že tuhle knihu všichni hosté ocení :D


5. NÁRODNÍ TŘÍDA - JAROSLAV RUDIŠ
Na tuhle knihu jsem nedávno psala recenzi.

Čím si mě získala: 
Tím, že jsem občas měla při čtení pocit, že se modlím (zajímavý pocit). Navíc byla magická, kouzelná a jedinečná.
6. SATURNIN - ZDENĚK JIROTKA
Málem bych zapomněla. :-O A to bych byla velmi nerada.

Čím si mě získala: 
Vším! Tahle kniha je vtipná! Skvělá! Báječná! Vtipná! A báječná! (A miluji i ten film.) Rozhodně si přečtěte Saturnina! Naučíte se mimo jiné spoustu přísloví. :-)
Pokud jsem na něco zapomněla, tak se svým drahým knihám omlouvám. Třeba jednou udělám pokračování. :-)

10 komentářů:

 1. Samé zajímavé knížky! Na Valhalu se chystám. První zkušenost s českou literaturou u mě proběhla někdy v deseti letech, kdy jsem přečetla Viewegha a řekla jsem si, že tohle teda ne. Pak mě ale averze k českým knihám opustila a vrhla jsem se na fantastiku, kde u mě rozhodně vede Tereza Matoušková. Teď čtu Pragocalypsu a taky si ji nemůžu vynachválit. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já doufám, že Valhalu stihnu do konce roku přečíst. Ale je fakt velká a tlustá. :-D Začít Vieweghem asi není moc ideální, ale důležitý je, že jsi krizi překonala. Na Terezu Matouškovou se kouknu, zatím jsem o ní neslyšela. Děkuji za tip :-)

   Vymazat
 2. A ja by som pridala ešte ďalších šesť: Ján Folný – Buzíčci, Kateřina Dubská – Člověk Gabriel, Jana Šrámková – Hruškadóttir, Taj-ťűn Hejzlar – Na řece, Lucie Gromusová – Malá velká domů a Lukáš Prchal – Den v nedohlednu.
  A kto má rád detektívky, na Slovensku máme skvelého detektívkara Dominika Dána :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za skvělé tipy :-) Na knihy se podívám, třeba je mezi nimi moje nová láska :-)

   Vymazat
 3. ´Ani jednu ze zmíněných jsem nečetla.....jsem to ale ostuda :D Z českých autorů mám ráda Žambocha, Katku Petrusovou a svého času jsem žrala Lanczovou a Řeháčkovou :) Hm :D
  Zajímavé zamyšlení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já kdysi četla i Rudolfa :-) Od Žambocha bych si taky ráda něco přečetla a od Petrusový si něco přečíst musím. Každý mi ji doporučuje, tak jsem na to zvědavá :-)

   Vymazat
 4. Ani jednu neznám a ani jsem ji nečetla, ale znám jiné české, které taky nejsou špatné. Já české autory nezavrhují, jen podle mě zahraniční píšou líp (ale najdou se výjimky!) hezký článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze zahraničí se vybírá podle mě jen to úspěšné nebo dobré. Ono záleží hodně na vkusu, třeba jsem ještě nenarazila na současnou knihu pro mládež, která by mě zaujala. Děkuji :-)

   Vymazat
 5. Saturnin je super, zbytek jsem ostuda nečetla, ale líbilo se mi třeba Vyhnání Gerty Schnirch a Rok ohně od Petra Eisnera, měla bych se taky vrhnout na ty české autory, úkol na Nový rok! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však těch knih je opravdu hodně, to nemůže jeden člověk nikdy stihnout. :-) Rok ohně si chci určitě přečíst, na Gertu se podívám. Děkuji za tip. A já bych se v Novém roce ráda vrhla na českou klasiku. :-)

   Vymazat

Každý komentář mě potěší. Odpovídám se zpožděním. Mějte strpení. <3