úterý 19. května 2015

Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa (Marcin Mortka)

V Šeptajícím lese bydlí Tappi. Obrovský viking, který má srdce stejně velké jako panděro. Miluje koláčky a zpěv. Bohužel zpívá podobně jako já. Sice s chutí, ale jakmile začne, všichni radši utečou. Když mu kručí v žaludku, otřásá se celý les. Tappi neváhá komukoli pomoci, ale pokud ho někdo naštve, nechtějte se mu připlést do cesty. Protože všechno má své meze. I Tappiho dobrosrdečnost.


Příběhy Tappiho ze Šeptajícího lesa jsou prvním dílem chystané série o tomto velkém sympaťákovi a jeho přátelích. O sobovi Chichotkovi, který miluje žertíky, a jelikož je trochu bojácný, při nebezpečí se nejprve schová, ale pokaždé se v něm nakonec probudí bojovník a on stane po boku svého přítele. O Žvanilovi a Kecalovi, dvou havranech, co neuměj zavřít zobák či o šikovném kováři Sigurdovi.

V Šeptajícím lese nalezneme ale i spoustu jiných bytostí - trolla Mrzouta, čarodějnici Skřípatou, elfi, skřítky, a dokonce i draka, jenž je tu v neobvyklé, ale velmi hezké roli.

Marcin Mortka je sice Polák, ale celá kniha na vás mrazivě dýchne atmosféru drsného severu - všude je třeskutá zima, led a studené vichry. A vy máte chuť si vytáhnout peřinu až ke krku a jste rádi, že o té psotě pouze čtete. Navíc příroda je popsána tak magicky, že si možná vzpomenete na mýty a příběhy, které si vikingové vypravovali večer u ohně. Stromy zde totiž nesouhlasně vrzají a šumí, hory vztekle hučí a děd Vodopád spolu s dubem Starodějem požívají neskonalé úcty. Nádhera!

Co mi vadilo, bylo časté obracení se na čtenáře a příliš okaté moralizování. Když jsem byla malá, byla jsem dost vzpurná a muselo se na mě pomalu a nenápadně (a zůstalo mi to dodnes). Protože jinak jsem s radostí dělala opak toho, co se po mně chtělo. Navíc abych se nechala poučovat od knihy? Pche. Ani mě nehne.

Ale to je jediná malinká vada, kterou lehce zastíní překrásné zpracování a úžasné ilustrace Marty Kurczewské.

Kniha Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa je určena těm nejmladším vikingským mláďatům a je to na ní opravdu znát (doporučená věková hranice je sice 6+, ale myslím, že ji zvládnou i mladší děti). Občas jsem si sice říkala, že na tohle jsem už vážně stará, ale chápejte: JE TO VIKING! (Kdo nemá rád vikingy, ten je sušená treska). Mám pro Tappiho slabost a budu se těšit na jeho další dobrodružství. A hádejte, co koupím svému nejdražšímu synovci?

Doporučuje 8 jednorožčat z 10 (2 nemají rády, když se jim říká, co mají dělat).

P. S. Věděli jste, že Marcin Mortka měl jako malý rád Rumcajse

Host, 2015. Přeložila Barbora Gregorová. Ilustrace Marta Kurczewska. 188 stran. 

8 komentářů:

 1. No u stánku Hosta sem, přiznám se , chvilku váhala. Stalker nebo Tappi..... A včil mám kvůli tobě depku :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Tappiho kupte do knihovny! :-) Tappi je báječnej, ale musela by ses o něj dělit. :D

   Vymazat
 2. Hádaj akú knihu vďaka tebe dostane môj syn? :) Len dúfam, že sa mu bude Viking páčiť a nevyklube sa z neho sušená treska. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to taky doufám. :-D Určitě dej pak vědět, na dětech jsem pokusy nedělala (až v červnu). :D

   Vymazat
 3. Moc pěkná recenze. :) Knížka vypadá čtivě a mile. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Knížku asi číst nebudu, moc mě neláká.. ale pěkná recenze :)
  Jinak jsem tě nominovala do TAGu :)
  http://zavk.blogspot.cz/2015/05/the-courtship-book-tag.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nj, je to pro malinký děti. Ale i tak je fajn. :-)
   A děkuji. :-)

   Vymazat

Každý komentář mě potěší. Odpovídám se zpožděním. Mějte strpení. <3